1.ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DNE SRAZU VĚZŇŮ V PRAZE, VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ (11.4.2022) z pohledu Criminals Olomouc
 
 Na dlouho očekávanou akci nás z Olomouce vyráží 7ks. Sice jsme si týdny/měsíce předem představovali jinou účast, avšak zejména brzký odpolední čas pracovního dne bylo proti.
 
 Vlakem vyjíždíme z Hané něco málo po 11té hodině. Jede s námi i nejmenší a aktivní „kriminálník“, takže vlastně naše přesná účast (z Olomouce) je 7,5 🙂. Vyjíždíme s předstihem, protože jako spoluorganizátoři celé akce pomůžeme se zajištěním všeho potřebného.
 Po cestě vlakem jsme v kontaktu s pár basmany. Přijíždíme na hlavní nádraží po 13té hodině, kde nás 2 basmani vyzvedávají a společně vyrážíme na Václavské Náměstí.
 Po příchodu už byl na místě moderátor akce spolu s kapelou Zlomená Játra z Opavy. Stejně tak je přítomna početná „ochranka“ v podobě policie.
 Za naši skupinu jsme si jako spoluorganizátoři vzali na starost pořadatelskou službu s obsluhou stánku. Ihned se tak zapojujeme do příprav. Také roztahujeme naši vlajku pod sochou Svatého Václava, která tam visí po celou dobu akce.
 Pro zúčastněné i kolemjdoucí byli k dispozici dvě bečky s pivem, které jsme dostali jako dar. Prodávali jsme pivo za symbolických 20kč a zájem byl pochopitelně velký 🙂
 Na stánku vystavujeme část našich suvenýrů(zdaleka ne všechny) a po 17té hodině došla přítelkyně Alberta, „Jiřička Pískle Nestling“ a kdokoliv si tak mohl koupit věci od basmanů. Sami jsme přispěli koupí a i za pivo jsme poctivě platili. Vše šlo na sbírku pro spolek.
 
 Začátku moderování akce se od 16:00 chopil kdo jiný, než Albert Žirovnický. Povětšinu času hovořil jak o oslavě mezinárodního dne vězňů, tak poukazoval na téma vězeňství.  V mezičase poté většinou zahrála kapela 2-3 písničky a postupně zval předseda basmanů na podium hosty.
 Za 3hodinový program se na kratsi či delší chvíli ukázalo do cca 40ti kriminálníků. Pozorovatelů a kolemjdoucích bylo samozřejmě podstatně více.
Několik taháků z řad vězňů se nakonec kvůli různorodým důvodům bohužel nedostavilo, což byla velká škoda, snad příště.
 Kromě Alberta až na dvě vyjímky promluvili kluci z Moravy- Criminals Ostrava, Brno. Za Criminals Olomouc měl náš spoluzakladatel a mluvčí měl na akci připravenou několika minutovou řeč, avšak nakonec na podium měli rozhovor s Albertem. V předpřivaném proslovu stálo mimojiné :
stručné představení naší skupiny Criminals Olomouc v několika větách, o spolupráci mezi našemi organizacemi, odkazy na webové stránky a blogy
něco málo k oslavě mezinárodního dne vězňů
poukázání na propojení dvou světů – svět za mřížemi a většinové společnosti
rozjetí bližší spolupráci budoucích regionálních skupin z krajských měst
apelování na basmany a jejich blízké – BUĎŤĚ VIDĚT A SLYŠET- komunikujte spolu, organizujte se. Můžeme si všichni pomoct
 
 Akci celkově hodnotíme jako povedenou i přesto, že basmanů se ukázalo v brzké pondělní odpoledne pouze několik málo desítek. Zato kolemjdoucích, kteří se i zastavili a poptávali se, poslechli si bylo podstatně více. Stejně jako stovky až tisíce kolemjdoucích, kteří zpozorněli. Věděli o nás , a to je pro nás to podstatné. Připomínáme, že šlo o oslavu, nikoliv demonstraci.
 Jako dobrou zprávu vnímáme tu skutečnost, že každý mohl vidět, že akce proběhla a poté jen litovali, že nestihli nebo nemohli dojet 🙂 Dostali jsme velké množství zpráv od nejen kriminálníků v den i dny po akci, že příští ročnik se zajisté na srazu objeví.
 Nepochybujeme, že po tomto 1.ročníků se nás každoročně bude scházet více a více a to i tím, jak budeme zlepšovat program. Každý totiž může vidět, že to myslíme opravdu vážně. Dokážeme domluvit prostory, udělat program, atd.
 Pro informaci – Příští ročník srazu bývalých vězňů  pořádáme v dubnu 2023 a to v Brně. V roce následujícím se uvidíme v Olomouci. 🙂 Těšíme se na Vás !
Pohledem prezidentky spolku Basmanů
#písklecídeníček Síla pomoci. O víkendu kluci z Basmani.cz za silné podpory naší lokální skupiny Cr Olomoucký jeli do Blanska, aby Roman Ševčík měl o trochu klidnější spaní a hned v pondělí jeden z našich členů potřeboval pomoc zase. A tak Albert nelenil, vzal si na sebe zelenou vestu a jel.
Kluci fungují jako sehraný tým a jeden druhého drží. O to víc mě štve ješitnost a drzost některých lidí, co by si nejdříve měli sáhnout do svého vlastního svědomí. Nadávali Albertovi do hyen, když Albert Romanovi pomohl z exekucí, teď zase útočí, protože po třech letech se může Roman díky pomoci kluků konečně těšit z nábytku, který mu tři roky ležel doma v krabicích.
Je to vlastně úsměvné, kluci jsou vlci. Drží spolu a když je jeden z nich v nesnázích, prostě přijdou na pomoc. Neptají se co za to. Neřeší jestli jim to vylepší reputaci, prostě je potřeba pomoct, tak se pomáhá. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat pomoct vy.
A tak moji kluci, nenechte se otrávit toxickými lidmi. Kdy vlky zajímalo, co si povídají žížaly a červíci v trávě? Vy dobýváte vrcholy hor.
Jsem na vás hrdá. Pískle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *