1.díl seriálu o Olomoucké architektuře :
Románský sloh v Olomouci a doba dřívější
Jako první vám představíme Románský sloh a stavební dějiny Olomouce před ním. Jak známo Románský sloh se utváří v době Západořímské říše a boomu křesťanství v Evropě. Jeho vrchol přichází okolo 11.-12. stol. a zhruba ve stejné době přichází i sem k nám. Při vzniku prvních křesťanských států na našem území je sem importován spolu s křesťanstvím, a tak není k údivu, že se většina staveb v něm postavených pojí právě s církví.
Na území Olomouce lidé žijí celá tisíciletí, ale kromě archeologických nálezů nám nic z dob, dřívějších jak 12. stol. nezůstalo. Jak Keltové, tak Germáni i první Slovani stavěli především z hlíny a dřeva. Většinu takových staveb ovšem nekompromisně semlelo kolo času. V 2. stol. se k nám dostalo i stavitelství antické civilizace v podobě dočasného tábora římských legií. Ten, jak je známo stával na vyvýšenině kde se dnes nachází městská část Neředín. Vznikl v době tzv. Markomanských válek, kdy se císař Marcus Aurelius sanžil o vytvoření nové provincie Marcomannie právě na našem území.
Od dob zahrnutí Olomouckého kopce do vznikající Velkomoravské říše, můžeme uvažovat o prvních románských a možná i před-románských církevních stavbách. Jednalo se o rotundy a kostelíky na různých místech města. Víme o románských stavbách v místě dnešní FF UPOL, u kostela sv. Mořice či sv. Michala. Nejstarší dochovanou stavbou je ovšem součást Olomouckého hradu, Zdíkův palác (dříve známý jako Přemyslovský). Ten je unikátní stavbou v kontextu celé naší země. Tehdejší Olomoucký biskup, Jindřich Zdík jej začal budovat vedle vznikající románské baziliky sv. Václava, která se časem stala naším Domem. Na tehdejší dobu honosný dům, měl sloužit coby obydlí olomouckých biskupů a kanovníků. Díky zachovaným sdruženým oknům a jejich výzdobě, můžeme soudit, že se jednalo o výjimečnou stavbu v kontextu celé střední Evropy. Vzdělaný a zcestovalí biskup Zdík, údajný syn kronikáře Kosmy na jeho výstavbu musel pozvat kamenickou huť z Itálie či Římské říše. Při této stavbě vznikla o něco později i dodnes dochovaná věž samotném panského hradu, která se nám po mnoha přestavbách dochovala jakožto kaple sv. Barbory. Románskou architekturu můžeme najít i v již zmíněné katedrále sv. Václava. Především v jejích základech a údajně, stále existující, ale zasypané kryptě.
Další stavby z tohoto slohu, jako kostelík na dolním náměstí, kostel Máří Magdalény na Olomouckém hradě, údajně i kostel sv. Blažeje či původní biskupský kostel sv. Petra vzal již čas, a kromě známek jejich dřívější existence ve vrstvě zeminy nám po nich zbyla jen vzpomínka.
V příštím díle se podíváme na již hojněji zastoupený gotický sloh, i když často schovaný za jeho modernější variantou neo-gotikou.